11 vatrogasaca VZO Rasinja osposobljeno za provođenje osnovnih mjera održavanja života uz upotrebu AVD uređaja
Iznenadni srčani zastoj može se dogoditi bilo kome, bilo kad i bilo gdje, stoga je iznimno važno poznavati i započeti postupak oživljavanja prije dolaska tima hitne medicinske službe.
Kako bi potaknuo građane na odgovorno ponašanje i spriječio loš ishod iznenadnog srčanog zastoja, HZHM je u suradnji s Ministarstvom zdravstva pokrenuo Nacionalni program javno dostupne rane defibrilacije "Pokreni srce – spasi život" u sklopu kojeg provodi edukaciju građana za provođenje postupka oživljavanja uz upotrebu AVD uređaja.
U organizaciji Vatrogasne zajednice općine Rasinja edukacija je protekle nedjelje, 26. veljače, održana u Osnovnoj školi Andrije Palmovića u Rasinji, a bila je namijenjena upravo članovima VZO Rasinja.
Edukaciji je prisustvovalo 11 vatrogasaca od čega 8 iz DVD-a Rasinja, 1 iz DVD-a Subotica Podravska i 2 iz DVD-a Gorica- Grbaševec.
Edukaciju su vodili nacionalni instruktori za tečaj Osnovnih mjera održavanja života odraslih uz upotrebu automatskog vanjskog defibrilatora medicinski tehničar Kristijan Bosak i voditelj hitne medicinske službe Ispostave Križevci Željko Poljak, a na raspolaganju i pomoći bila je i medicinska sestra te voditeljica hitne medicinske službe Ispostave Koprivnica Tereza Košuta.
„Ovakva vrsta edukacije i način rada je u zapadnom svijetu normalan. Vatrogasci uz onu svoju osnovnu djelatnost, a to je sanacija i gašenje požara, imaju zadak i ulogu pomaganja profesionalcima u spašavanju ljudskih života i pružanju prve pomoći. Do zastoja srca može doći bilo gdje i bilo kada, zbog čega je jednostavno nužno u zajednici imati osobe koje će znati pružiti prvu pomoć do dolaska hitne medicinske pomoći.” istaknuo je Željko Poljak.
Tijekom šestosatnog tečaja koji je uključivao 1 sat teorije i 5 sati praktične nastave vatrogasci su naučili prepoznati stanje koje ugrožava život, primijeniti postupak oživljavanja te naučili primijeniti AVD. AVD je jednostavan prenosiv uređaj koji se koristi za defibrilaciju srca u slučajevima iznenadnog srčanog zastoja. Uređaj automatski analizira srčani ritam, a u slučaju potrebe preporučuje defibrilaciju te u tijeku svog rada koristi glasovne, zvučne i tekstualne upute. AVD uređaj isporučuje preporučeni električni šok kojim se srcu isporučuje kontrolirana električna energija s namjerom da se uspostavi srčana funkcija.
Ukoliko se defibrilator primjeni u prvih 3-5 minuta postoji vrlo visoka vjerojatnost da će osoba koja je doživjela poremećaj preživjeti i uspješno se oporaviti. Uspješna defibrilacija je moguća i kasnije, ali sa svakom slijedećom minutom koja protekne od nastanka poremećaja, gubi se 7-10 % vjerojatnosti za preživljavanje i uspješan oporavak. Stoga, uspješnost spašavanja života u ovakvih slučajevima ovisi direktno o dostupnosti defibrilatora u trenutku nastanka nagle srčane smrti.
Trenutačno je u Registru AVD-a evidentirano 747 uređaja u Republici Hrvatskoj. Njihova lokacija može se vidjeti na Mreži AVD-a koja je javno dostupna na mrežnoj stranici Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu.
Nadamo se kako će se popisu uskoro priključiti i Općina Rasinja.
„Ponosni smo što je VZO Rasinja jedna od prvih u našoj županija koja se uključila u ovaj program osposobljavanja.” poručuju iz VZO Rasinja.