Predstavljanje kulturno-povijesne baštine Općine Rasinja
Povijesno društvo Koprivnica je u 2024. godini odabralo Općinu Rasinja da upozna širi krug ljudi sa njenom kulturno-povijesnom baštinom. Događanje je održano 16. studenog u Domu mladih u Koprivnici.
Program je osmišljen na način da se izmjenjuje red stručnih predavanja i red predstavljanja pojedinih udruga jer je jedanaest udruga Općine Rasinja obogatilo manifestaciju pa ih je vrijedno pobrojiti:
1. Učenička udruga Kupina – Osnovna škola Andrija Palmović Rasinja
2. Društvo žena i djevojaka Hrvatska duša Rasinja
3. Društvo žena i djevojaka Napredna žena Veliki Poganac
4. Društvo izvornog folklora Zavičaj Veliki Poganac
5. Udruga za očuvanje prirodne i kulturne baštine rodnoga kraja Podravska gruda Cvetkovec
6. Lovačko društvo Vepar Veliki Poganac
7. Lovačka udruga za uzgoj, zaštitu i lov divljači Zec Kuzminec
8. Vatrogasna zajednica Općine – DVD Rasinja, DVD Kuzminec, DVD Koledinec
9. Športski ribolovni klub Karas Kuzminec
10. Udruga umirovljenika Matice Općine Rasinja
11. Udruga vinara i voćara Soviljnjak Rasinja Dvorana je bila ispunjena posjetiteljima.
Program, u koji nas je uveo zbor Matice umirovljenika izvedbom pjesmje Rasinjo moja, vodila je Lidija Vranar – predsjednica Povijesnog društva. Za ovu pjesmu, koja je izvedena premijerno, glazbu je skladao i tekst napisao Zoran Crnčić - zborovođa spomenutog zbora. O samoj općini vrlo opsežno je govorio načelnik Općine Danimir Kolman, kako o njenoj veličini, strukturi stanovništva, geografskim karakteristikama i gospodarstvu te je predstavio svaku od pojedinih udruga osvrnuvši se na njihove aktivnosti. Slijedilo je stručno predavanje dr.sc. Hrvoja Petrića – povjesničara Pregled povijesti Rasinje i okolnih sela. Njegovo predavanje je bilo vrlo opsežno i obuhvatilo je poznate podatke od rasinjskih početaka do polovine 20-tog stoljeća. Izdvojio je i tri značajne sakralne povijesne građevine: crkvu sv. Kuzme i Damjana u Kuzmincu, crkvu Našašća Sv. Križa u Rasinji i crkvu sv. Velikomučenika Georgija u Velikom Pogancu. Nakon toga je zbor umirovljenika otpjevao Ala je divan taj podravski kraj. Uslijedilo je predavanje profesora povijesti Milivoja Dretara Spomenici kao izvor prošlosti u kojem je prikazao fotografije spomenika u svim selima i zaseocima Općine Rasinja na kojima su iskazana imena partizanskih žrtava II svjetskog rata. Muška pjevačka skupina iz Velikog Poganca otpjevala je pjesme Sa planine vjetar duva i Oj Jelena, 'ćeri moja jedna. O rekonstruiranim svečanim i radnim nošnjama Velikog Poganca posjetitelje je upoznala etnologinja Vesna Peršić Kovač. Sveučilišni profesor, povjesničar i književni kritičar Mario Kolar u svojem predavanju Rasinja u književnosti od Husa do Krleže najviše prostora posvetio je Opisu putovanja Jurja Husa (Rasinjanina) o kojem se čak i u Rasinji vrlo malo zna, dok se o pjesniku Andriji Palmoviću, zna mnogo više iako je umro vrlo mlad i njegov opus poezije nije velik. Osvrnuo se i na Miroslava Krležu koji je u početku dvadesetih godina prošlog stoljeća sa svojom suprugom Belom boravio u Dugoj Rijeci. Ona je, naime, tamo bila učiteljica i iz tog razdoblja ima dosta njegovih pisama, dnevnika, a pretpostavlja se da je tada nastala i njegova drama Vučjak. Jedan od običaja Rasinje je i krštenje mošta koje je u ulozi biskupa Martina obavio Josip Škvorc, predsjednik udruge Soviljnjak. Na kraju je zbor umirovljenika otpjevao Kol'ko kaplic, tol'ko let. Udruge su se predstavile sa puno različitih izložaka kao što su razna priznanja, fotografije, dijelovi vatrogasne, lovačke i ribičke opreme, obiljem ručnih radova te velikom ponudom kolača koji su dodatno začinili lijepo i sadržajno subotnje druženje posjetitelja sa članicama i članovima udruga kojima je dana mogućnost da pojedinačno zainteresiranima opišu svoje aktivnosti.
Ana Mlinarić