KONTAKTIRAJTE NAS OVDJE.

Stručno putovanje u Hrvatsko zagorje
Četerdeset članova Udruge vinogradara i voćara „Grozdek“ Subotica Podravska dana 12. svibnja krenulo je na stručno putovanje u Hrvatsko zagorje.
Prvo smo posjetili obitelj Orsag čiji korijeni vinarstva i vinogradarstva sežu daleko u prošlost, no prvi zapis ostavio je Janko Orsag (1894. – 1950.) u svojoj bilježnici o radu u vinogradu u koju je marljivo bilježio podatke od 1927. do 1947. godine. Tradiciju nastavlja sin Ivica s majkom i ženom obrađujući lozu na četvrtini hektara, ekstenzivno i u glavnom za vlastite potrebe.
Nakon očeve smrti brigu o vinogradu i klijeti preuzima sin Edo kojemu se kasnije pridružuje supruga i djeca.
Godinama strpljivo kupuju, parcelu po parcelu okrupnjuju posjed, nabavljaju mehanizaciju i opremu, da bi 2010. iskrčili stari vinograd i posadili nove nasade na površini od jednog hektara. Klijet na vrhu vinograda sagrađena 1927., renovirana 2008. postaje premala i nefunkcionalna, stoga se 2013. godine obiteljska gospodarska zgrada u Martinečkoj ulici u Zlataru preuređuje u vinariju i kušaonu.
U Zlataru smo posjetili i vinariju Žerjavić. Vinarija Žerjavić obiteljska je vinarija. To jedna je od najstarijih obitelji u Hrvatskom zagorju. Njezini tragovi sežu u 16. stoljeće, u malo mjesto Belec, odakle su se preselili u Zlatar i sudjelovali u njegovu razvoju i podizanju kvalitete života.
Članovi obitelji Žejavić bili su zemljoposjednici, bavili su se uzgojem životinja, poljodjelstvom, ugostiteljstvom... Dubravko i njegov sin Juraj i danas se bave proizvodnjom vina i ugostiteljstvom. Tako se u centru Zlatara nalazi njihov vinski podrum s nagrađivanim etiketama, a ponosni su na misno vino dr. Juraj Žerjavić, nazvano prema poznatom članu obitelji, svećeniku i političaru. Graševina, Manzone, Zeleni Silvanac, Rajski Rizling...
Nakon degustacija kod g. Žerjavića posjetili smo Galeriju izvorne umjetnosti gdje su iz kolekcije zelinskoga kolekcionara Zdravka Valentakovića izloženi stari zidni satovi, grnčarija (lončarski uporabni predmeti), ali i stare razglednice Zlatara.
Iz Zlatara smo se uputili prema obližnjem mjestu Belec u kojem se nalazi Crkva sv. Marije Snježne.
Crkva sv. Marije Snježne u Belcu jedan je od najljepših sakralnih interijera iz baroknog razdoblja u Hrvatskoj te je zaštitnica Krapinsko-zagorske županije. Glavni oltar posvećen je Majci Božjoj i Presvetom Trojstvu. Cijeli oltar počiva na dvojici Atlanta. Centralni dio oltara zauzima niša s kipom Marije Immaculate koja stoji na zemaljskoj kugli. Oko BDM Snježne raspoređena su četiri kralja: Gašpar, Melkior, Baltazar i Stjepan, ugarski kralj. U gornjoj zoni oltara je Presveto Trojstvo te kipovi sv. Jelene Križarice i sv. Rozalije. Pobočni oltari sv. Josipa, dar grofa Ivana Franje Čikulina, i sv. Barbare, dar Nikole Vojkovića, postavljeni su oko 1743., ali su bili dovršeni, oslikani i pozlaćeni tek početkom 60-tih .
Godine 2010. završeni su restauratorski radovi na svim oltarima i zidnim slikama u crkvi pod Hrvatskim restauratorskim zavodom i voditeljstvom prof. Danutom Misiudom. Glavni sponzori koji su financijski potpomogli konzervatorsko-restauratorske radove su INA d.d. Zagreb, Ministarstvo kulture RH, Montmontaža d.d. Zagreb, Jadrankamen d.o.o, Krapinsko-Zagorska županija i Grad Zlatar.
Razgledavši crkvu i saznavši osnovne informacije o crkvi krenuli smo prema Mariji Bistrici gdje smo se zaustavili i slobodno vrijeme proveli prema svojim željama i potrebama.
Marija Bistrica najveće je hrvatsko marijansko svetište, koje posjećuju ljudi iz cijele Hrvatske, ali i okolnih zemalja. Mnogi vjernici ondje pronalaze svoj duhovni mir, pa se tako tijekom cijele godine u Mariji Bistrici susreću tisuće hodočasnika iz različitih župa, gradova i biskupija.
Na prostranom brijegu iznad svetišta Majke Božje Bistričke smjestila se vinarija i izletište obitelji Micak temeljena na tradiciji i gostoljubivosti triju generacija. Još od davne 1958.g. vrhunsko se vino uživalo na trpezi bogatoj domaćim, autohtonim bakinim specijalitetima. Vinogradi dio su šetnice " Marijanski hodočasnički put " ( šetnica koja povezuje sve točke s pogledom na nacionalno svetište Majke Božje Bistričke ) te često goste vode tom trasom.
Na površini od deset hektara zasađeni su sve vinski dragulji poput Rajnskog rizlinga, Muškata žutog, Pinota sivog, Silvanca zelenog, Chardonnaya, Traminca, Kernera, Sauvignona, Graševine, Merlota i Cabernet sauvignona, koji pod budnim okom vrsnog enologa i najboljeg mladog hrvatskog vinara 2011.g. , svjedoče o prekrasnoj vinskoj priči.
Vinarija je kapaciteta 70.000,00 l vina, a vina su zaštićena oznakom zemljopisnog podrijetla i sva su u rangu kvalitetnih vina. U zadnje tri četiri godine vinarija Micak osvojila je dvadesetak zlatnih odličja za svoja vina na državnim i županijskim natjecanjima. Vinarija ima i šampiona kontinentalne Hrvatske Cabernet Sauvignon za 2011..non 2011.
Specijalizirani su za proizvodnju crnih vina u bariknim bačvama čemu svjedoče i šampionska odličja za 2011. i 2012. godinu na prvenstvu kontinentalne Hrvatske. Također proizvode predikatna desertna vina.
Nakon uživanja u finim zagorskim specijalitetima i dobroj kapljici, umorni i zadovoljni napustili smo zagorske brege i krenuli prema našoj ravnoj Podravini.